Пенсійне забезпечення
Опубліковано 15 грудня 2015 року о 12:07

ПЕНСІЇ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ ЗА КОРДОНОМ

 

Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій мають громадяни України, які застраховані відповідно до цього Закону та досягли встановленого пенсійного і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

В умовах відсутності угоди між Україною та Італійською Республікою про співробітнитцво у галузі соціального (пенсійного) забезпечення, Пенсійний фонд України не має законних підстав враховувати періоди роботи на території Італії до українського стажу та звертатится до відповідних установ Італійської Республіки щодо призначення пенсій за страховий стаж, набутий на її території.

Натомість, для категорії громадян України, які працюють за кордоном і стаж за відпрацьовані роки їм не враховується, передбачена можливість взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального  страхування і самостійно сплачувати за себе кошти для зарахування їм страхового стажу (Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Таким чином, такі громадяни мають право застрахуватися в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, з тимчасової втрати працездатності, від нещасного випадку на виробництві та на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Умови участі у системі загальнообов’язкового державного соціального  страхування визначаються відповідним договором, що укладається на строк не менше одного року. Особи, які виявили бажання добровільно сплачувати єдиний внесок з державного страхування, подають до фіскальних органів за місцем проживання:

-         Заяву про добровільну участь або одноразову сплату у системі загальнообов’язкового державного соціального  страхування, в якій зазначають, у якому виді страхування вони бажають брати участь;

-         Копію трудової книжки (за наявності);

-         Копію документа, що посвідчує особу;

-         Інші документи, які може вимагати фіскальний орган для підтвердження відомостей, викладених в заяві (напиклад, документ уповноваженого органу, який підтверджує роботу особи в країні, де вона перебуває, та що ця особа не є застрахованою у відповідній системі соціального страхування).

Договір укладається не пізніше, ніж через 30 днів після отримання заяви, та набирає чинності з дня його підписання.

Єдиной внесок сплачується у розмірі та строки, установлені в договорі. Договором також може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному  страхуванню.

Обсяг єдиного внеску розраховується виходячи з бази нарахування. Мінімальний страховий внесок  обчислюється як добуток мінімального розміру заробітної плати ( станом на грудень 2015 року – 1378,00 грн.) на розмір внеску (сплачується щомісяця). У свою чергу, розмір внеску визначається у відсотках у таких обсягах:

34,3% - на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;

0,5% - на страхування на випадок безробіття;

1,7% - на страхування у зв’язку з тимчасовою втратою непрацездатності.

Законом встановлений вичерпний перелік випадків, коли особі може бути відмовлено в укладанні договору, а саме, коли особа:

-         підлягає загальнообов’язковому державному соціальному  страхуванню;

-         не відповідає вимогам Закону;

-         подала неповні або недостовірні відомості;

-         раніше уклала договір про добровільну участь, дія якого не припинена або за яким не виконано передбачені договором умови;

-         бажає укласти договір на строк менше одного року.

В інших випадках відмова в укладенні договору не допускається.

Впродовж 30 календарних днів після закінчення строку дії договору на добровільну участь у системі  загальнообов’язкового державного соціального страхування, особа яка уклала договір має подати до фіскальних органів сама за себе звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux