Пам’ятка про отримання юридичної допомоги при вилучення дитини в Італії
Опубліковано 12 лютого 2024 року о 19:51

Пам’ятка про отримання юридичної допомоги

у випадку вилучення дитини у громадян України на території Італії


Ця пам’ятка розроблена для випадків відібрання дітей у батьків компетентними органами Італії за умови перебування як дітей, так і батьків на території цієї держави.

У випадку якщо батьки дитини не перебувають на території Італії, тобто якщо дитина перебуває на території Італії самостійно або у супроводі законних представників або супроводжуючих осіб, визначених батьками, законодавство Італії визначає таку дитину як неповнолітнього іноземця без супроводу батьків.

Отже, компетентними органами, які забезпечують захист прав і законних інтересів дітей на території Італії є суди у справах неповнолітніх (далі - Суд).

У разі появи інформації про порушення прав і законних інтересів дитини, у тому числі громадянина іноземної держави, згадані незалежні судові установи оцінюють усі аспекти проживання та виховання дитини, за потреби залучають соціальні та медичні служби або ж призначають добровільних тимчасових опікунів переважно з числа родичів дітей, представників місцевих колегій адвокатів або органів місцевого самоврядування.

Причини порушення справи можуть коливатися від серйозних (домашнє насильство, психічні розлади тощо) до не настільки суттєвих (дитина перебувала без нагляду у публічному місці, дитина розповіла в школі, що вдома її погано годують тощо).

Як правило, у ході типової справи можна виокремити такі основні етапи:

 • Надходження заяви про порушення прав дитини до прокуратури при суді у справах неповнолітніх (зазвичай, ініціатором виступають фізичні особи, навчальний заклад або лікарня).
 • Первинна перевірка фактів прокуратурою, формування справи та передача її до Суду (в рамках кримінального судочинства).
 • Проведення засідання суду (зазвичай, у форматі зустрічі учасників процесу в кабінеті судді, призначеного Судом для здійснення провадження у справі). З’ясування потреби у безкоштовному перекладачі. Першим рішенням Суду у справі, зазвичай, встановлюється обсяг нагляду соціальної служби за проживанням дитини у сім’ї, визначається володіння учасниками процесу італійською мовою, призначається юридичний куратор дитини (тобто додатковий суддя-куратор або професійний адвокат дитини), за потреби, призначається безкоштовний адвокат для батьків (виключно у ході кримінального процесу; не слід плутати з цивільним процесом: у випадку якщо мова йде про спір між батьками, пошук адвоката покладається на сторону процесу), визначається коло інших установ і організацій, залучених до судового процесу, встановлюється дата наступного засідання у справі.
 • За умови незадовільних умов / неможливості проживання дитини в сім’ї Суд визначає необхідність поселення дитини разом із матір’ю до будинку матері та дитини під нагляд соціальних працівників. Якщо небезпека для дитини походить безпосередньо від матері або від обох з батьків (психічні розлади, алкоголізм, прояви насильства тощо) виноситься рішення про тимчасове вилучення дитини та передачу її до притулку під нагляд соціальних працівників.
 • Визначення умов, які повинні виконати батьки на шляху до повернення дитини (наприклад, у разі підозри на психічні захворювання батьків – пройти відповідну соціально-психологічну експертизу в спеціалізованому центрі).
 • Періодичні (раз на кілька місяців) перегляди ситуації шляхом засідань у кабінеті судді з розглядом оновлених звітів причетних установ і органів, свідчень, експертних висновків тощо.
 • У разі неможливості покращення ситуації протягом тривалого часу (зазвичай, більше року) Суд може прийняти рішення про позбавлення батьківських прав та передачу дитини під опіку соціальної служби для подальшої передачі для виховання в іншій сім’ї.

Враховуючи викладене вище просимо звернути увагу на таке.

Консульське реагування на рішення Судів суттєво обмежується нормами італійського законодавства, зокрема принципом незалежності судової гілки влади та адвокатською монополією, відповідно до якої доступ до матеріалів судових справ та можливість оскарження рішень суду надаються виключно ліцензованим адвокатам.

На першому ж засіданні у кримінальній справі Суд повинен призначити обвинуваченому безкоштовного адвоката. Пам’ятайте, що, швидше за все, такий адвокат не буде докладати максимум зусиль для роботи над Вашою конкретною справою. Намагайтеся знайти можливість для того аби найняти окремого приватного адвоката.

В Італії зареєстровано більше 240 тисяч ліцензованих адвокатів. Інформація про них доступна на сайтах Асоціацій адвокатів (itOrdine degli Avvocati) великих міст (наприклад: Ordine degli Avvocati di Roma: https://www.ordineavvocatiroma.it/; Ordine degli Avvocati di Milano: https://www.ordineavvocatimilano.it/en/); Ordine degli Avvocati di Napoli: https://www.ordineavvocatinapoli.it/.

Італійське законодавство передбачає, що в кримінальному провадженні обвинуваченому надається право на безкоштовного перекладача. Не нехтуйте цим правом, навіть якщо Ви вважаєте, що знаєте італійську! З практики, переважна більшість непорозумінь в ході судових процесів виникає через невірне трактування запитань судді або, навпаки, свідчень підсудного. В рамках судових засідань не поспішайте відповідати на запитання, по можливості давайте розгорнуті відповіді, щоб унеможливити невірне тлумачення змісту наданої Вами інформації.

Основоположним принципом побудови системи захисту прав та інтересів дитини в Італії є право дитини на виховання в сім’ї. У зв’язку із цим, Суди вилучають дітей у батьків лише у виключних випадках, зазвичай на етапі, коли неможливість фактичного виконання батьківських обов’язків вже доведена в ході судового процесу. Якщо Ви та Ваша дитина знаходитеся під наглядом соціальних працівників, намагайтеся співпрацювати з ними та, у разі виникнення непорозумінь, пояснюйте власні вчинки. Інколи, через різницю в культурах вчинки українських батьків вважаються італійськими соцслужбами хворобливою гіперопікою або проявами інших психічних розладів, що відображається у звітах соцслужб до Судів.

В Італії не існує дитячих будинків у тій формі, у якій вони функціонують в Україні. Існуючі організаційні форми таких закладів в Італії спрямовані на нетривале перебування дитини до якнайшвидшого влаштування у сім’ю. Тому у крайньому випадку, якщо Суд найближчим часом планує прийняти рішення про позбавлення Вас батьківських прав, зверніться до родичів і близьких, яких Суд міг би призначити опікунами дитини. Попросіть їх надати Суду свої кандидатури для того, щоб стати опікунами дитини. За існуючими італійськими правилами кандидати в опікуни мають відповідати не лише загальним високим критеріям, а й володіти італійською мовою та мати зареєстроване місце проживання в Італії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux