Брифінг МЗС
Опубліковано 19 березня 2014 року о 18:49

Агресія російської армії проти суверенної України, зухвала брехня російських урядовців та дипломатів, злочини російських колабораціоністів в Криму вилились в акт загарбництва та анексії, який було скріплено підписом президента Путіна та самопроголошених керівників Криму.

Україна ніколи не визнає окупації та загарбання Криму з боку агресора, здійсненого з грубим порушенням двосторонніх договорів між Україною та Російською Федерацією, за тотального ігнорування офіційною Москвою своїх міжнародних зобов’язань, в умовах нехтування Статутом ООН та усіма нормами міжнародного права.

Крим був, є і буде українським. Ми ніколи не змиримося з анексією та окупацією Криму. Ми знайдемо всі можливі засоби, щоб захистити наших громадян у Криму, незалежно від національності чи віросповідання.

Українська держава та український народ закликають усе світове співтовариство підтримати Україну у її боротьбі із загарбником. Ми маємо вжити усіх заходів для того, щоб вплинути на Росію та спільними зусиллями відновити справедливість, відвернути загрозу тотальної недовіри та нового глобального протистояння.

 

Вчора до МЗС було викликано Тимчасового повіреного у справах Російської Федерації в Україні А.Воробйова, якому була вручена нота протесту проти визнання Росією нелегітимної Республіки Крим та підписання Договору про прийняття до складу Російської Федерації «Республіки Крим» та міста Севастополь.

МЗС заявило, що такі дії російської сторони не відповідають основоположним принципам та нормам міжнародного права щодо гарантій територіальної цілісності, недоторканності і непорушності кордонів та невтручання у внутрішні справи держав.

Українська сторона розцінює зазначені дії РФ як акт анексії, тобто насильницьке набуття частини території України.

Відповідно до Статуту ООН, Російська Федерація у відносинах з Україною має утримуватися від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності, так і якимось іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.

Крім того, відповідно до статті 2 Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 1997 року, російська сторона зобов'язалась поважати територіальну цілісність і підтвердила непорушність існуючих між країнами кордонів.

«Українська сторона категорично заперечує поширення суверенітету Російської Федерації на окуповану нею територію України і залишає за собою право на вжиття заходів у відповідності до міжнародного права та законодавства України» - йдеться у ноті протесту.

Огляд подій навколо Автономної Республіки Крим

Російська Федерація продовжує нарощування військової присутності та активне переміщення військової техніки вглиб Кримського півострова, посилення військової присутності в акваторіях Чорного та Азовського морів, порушення порядку використання повітряного простору України, продовження психологічного тиску на військових ВМС України, персонал Держприкордонслужби, та членів їх сімей.

Продовжується блокування, захоплення об’єктів ЗС України. Так, 18 березня військові РФ та так звана «самооборона» Криму здійснили збройну агресію проти військовослужбовців України 13-го фотограмметричного центру у Сімферополі, внаслідок чого прямим влученням в область серця було вбито прапорщика Какуріна С.В., який перебував на спостережній вежі автопарку частини. Крім того, пострілами в область шиї та руки було поранено капітана Федуна В.А. Ще один український військовослужбовець отримав важкі травми ніг та голови від ударів кийками, арматурою та іншими предметами.

Командира частини полковника Андрія Андрюшина, якого під час переговорів було захоплено, утримують в окремому приміщенні та силою примушують перейти на бік кримського народу.

Продовжуються захоплення санаторно-лікувальних заходів Держприкордонслужби.

Військові РФ та так звана «самооборона» здійснили збройні напади на розташування квартирно-експлуатаційної частини міста Сімферополь і пункту дальнього авіанаведення ЗС України у н.п. Плодове, а також вивезли у невідомому напрямку командирів зазначених підрозділів.

До Південної військово-мобілізаційної бригади ВМС України (н.п. Новоозерне) прибуло 20 осіб, у т.ч. 2 у російській військовій формі зі зброєю, які цивільними автомобілями заблокували виїзд з парку автомобільної техніки.

Збройні сили РФ продовжують активні заходи з посилення своїх позицій на території АРК. Крім того, в акваторії Чорного та Азовського морів перебуває значне угрупування військових кораблів РФ. Зокрема, у Чорному морі 31 корабель, в Азовському 2 корабля.

Відмічається активність військової авіації ЗС РФ у повітряному просторі АР Крим.

За минулу добу угруповання ЗС РФ на території АР Крим зросло близько на 400 осіб та на даний час складає до 22 000 військовослужбовців.

Залишаються захопленими 18 об’єктів державної інфраструктури (з них 12 військових) та блоковано діяльність 35 об’єктів (з них 28 військових), а також 57 кораблів ВМС України (Севастопольська бухта – 4 кораблі, бухта Стрілецька – 36, Новоозерне  – 17).

***

Анексія Криму супроводжується безчинствами з боку російських військовослужбовців та їхніх поплічників з так званої «самооборони». Щодня ми маємо справу із залякуваннями, силовим та морально-психологічним тиском на українських військових, зазіханнями на майно і нерухомість громадян України, а вчора – пролилася кров.

Ми висловлюємо глибоке співчуття рідним і близьким загиблого прапорщика і усіх поранених під час вчорашнього збройного нападу на 13-й фотограмметричний центр Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України.

Українські військовослужбовці продемонстрували залізну витримку, яка досі дозволяла уникнути кровопролиття, незважаючи на брутальну агресію з боку РФ. 

Проте, очевидно, що агресор прагне крові, тому свідомо йде на провокацію.

Світ сьогодні побачив, що для Росії нічого не варте людське життя. Кремль продемонстрував, що готовий на крові та людському горі, не кажучи вже про нехтування міжнародним правом, реалізовувати свої неоімперські плани.

І присутні на вчорашньому виступі Президента Росії своїми бурхливими оплесками схвалили цей злочин проти Української держави та всього цивілізованого світу.

Переконані, що братній нам російський народ не бажає такого розвитку подій, не бажає жити в ганьбі та проклятті, в які вкидає його нинішня політика Кремля.

Ми віримо, що російському агресору буде дана рішуча відсіч усіма доступними в рамках міжнародного права засобами.

***

У зв’язку з вчорашніми трагічними подіями в Сімферополі, сьогодні до МЗС України було вчергове викликано Тимчасового повіреного у справах Росії в Україні.

Російському дипломату було вручено ноту про рішуче засудження дій Російської Федерації, спрямованих на провокацію збройних інцидентів та ескалацію конфлікту в Автономній Республіці Крим. Українська сторона наголосила на тому, що вся повнота відповідальності за наслідки активізації агресивних дій збройних сил Російської Федерації на частині суверенної території України в Автономній Республіці Крим, які з 18 березня 2014 року супроводжуються вбивствами і ураженням українських військовослужбовців, та провокування збройного протистояння в ході російської військової інтервенції, покладатиметься на російську сторону.

Українська сторона, висловлюючи категоричний протест проти агресивних дій військових формувань Російської Федерації, закликала Російську сторону припинити військову інтервенцію, вивести російські збройні сили за межі території України та розпочати діалог з врегулювання кризової ситуації навколо Автономної Республіки Крим.

***

Сьогодні МЗС України оприлюднило також заяву такого змісту:

В Україні  рішуче засуджують заяви російських офіційних осіб та представників адміністрації Придністров’я про начебто блокування Україною вантажів для миротворчих сил РФ у Придністровському регіоні Республіки Молдова.

Ці безпідставні заяви абсолютно не відповідають дійсності і є частиною масштабної пропагандистської кампанії, що спрямована, передусім, на дискредитацію ролі України у процесі придністровського врегулювання.  

У зв’язку з ускладненням внутрішньополітичної ситуації в нашій державі, спровокованим  агресивними діями Росії, Державна прикордонна служба України проводить спеціальні операції «Кордон», «Режим» і «Рубіж» в прикордонних областях з РФ і Республікою Молдова, внаслідок яких посилено прикордонний контроль в усіх пунктах пропуску.

Останнім часом значній кількості російських громадян було відмовлено у пропуску на територію України через невідповідність мети їхнього прибуття і виявлених ознак можливої участі в провокативних та екстремістських діях в прикордонних районах.

Водночас, обстановка на українсько-молдовському державному кордоні в цілому залишається нормальною. Кількість випадків відмови у пропуску громадян Республіки Молдова при в’їзді в Україну з порушенням правил українського законодавства не збільшилась і залишається на звичному рівні.

Ми рішуче закликаємо Російську Федерацію припинити провокаційну риторику та негайно зупинити реалізацію політики агресії, залякування і дестабілізації ситуації довкола України.

Ми також звертаємося до усієї міжнародної спільноти вже сьогодні вжити усіх заходів для того, щоб не дозволити Кремлю роздмухування конфліктів та створення нових джерел нестабільності в Європі. 

***

У зв’язку з появою в низці ЗМІ інформації щодо «автоматичного визнання громадянами РФ» громадян України - мешканців Криму Міністерство закордонних справ України повторно наголошує, що згідно із  Законом України «Про громадянство України» громадянство України припиняється лише внаслідок виходу з громадянства України, втрати громадянства України, а також за підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

Відтак отримання громадянином України іноземного громадянства без оформлення процедури виходу з громадянства України чи втрати громадянства України не може розглядатися як законна підстава для припинення громадянства України.

Окрім того нагадуємо, що відповідно до пункту 1 статті 2 згаданого Закону, якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України.

Заява  Міністерства закордонних справ України щодо формату співпраці України в рамках СНД

8 грудня 1991 року Україна підписала Біловезьку угоду і разом із Російською Федерацією і Республікою Білорусь стала однією із держав-засновниць Співдружності Незалежних Держав.

Україна виходила з того, що базовими принципами цієї організації  будуть взаємна повага до державного суверенітету та територіальної цілісності держав-учасниць, недоторканість і непорушність державних кордонів, відмова від застосування сили або загрози силою, відданість принципу мирного розв’язання міжнародних спорів.

На жаль, останні події засвідчили протилежне.

Опинившись у складній безпековій ситуації, Україна доклала максимум зусиль до залучення СНД для захисту територіальної цілісності і недоторканності своїх державних кордонів та врегулювання конфлікту з Російською Федерацією.

Україною було ініційовано проведення позачергового засідання Ради Міністрів закордонних справ СНД в Києві. Ми закликали партнерів по Співдружності схвалити політичну заяву щодо ситуації в Автономній Республіці Крим, засудити прояви агресії по відношенню до суверенної української території та дотримуватися базових принципів Угоди про створення СНД.

Україна висловлює глибокий жаль, що Співдружність замість реалізації своїх завдань щодо налагодження співробітництва і врегулювання конфліктних ситуацій на пострадянському просторі, перетворилась на інструмент реалізації інтересів окремих її членів, зокрема Російської Федерації.

Особливе обурення викликають факти підтримки окремими державами-учасницями СНД дій Російської Федерації щодо анексії території України у розріз  з принципами міжнародного права.

З урахуванням викладеного, Українською Стороною  ухвалено рішення не продовжувати  своє головування у Співдружності у 2014 році. Відповідна нота буде надіслана до Виконавчого Комітету СНД  найближчим часом.

Враховуючи недотримання більшістю держав-учасниць СНД зобов’язань Сторін, закріплених в Угоді про створення СНД, щодо визнання і поваги територіальної цілісності одна одної, недоторканості кордонів, співпраці у забезпеченні міжнародного миру і безпеки, а також політичну заангажованість та неефективність існуючого формату співпраці в рамках СНД, Україна залишає за собою право розглянути питання про доцільність подальшої участі у діяльності Співдружності.

Україна – ОБСЄ

В ОБСЄ тривають консультації держав-учасниць щодо направлення, у відповідь на звернення України, моніторингової місії ОБСЄ для відслідковування розвитку ситуації в окремих регіонах нашої держави.

Українська сторона виходить з необхідності якомога скорішого схвалення відповідного рішення Постійної Ради ОБСЄ та початку діяльності місії ОБСЄ в тих регіонах України, ситуація в яких заслуговує на окрему увагу з боку міжнародного співтовариства.

В ході обговорень 18 березня ц.р. в рамках ОБСЄ делегація РФ вже вдруге заблокувала прийняття відповідного рішення, яке було прийнятним для всіх інших делегацій.

***

В.о. Міністра закордонних справ України Андрій Дещиця візьме участь у засіданні Постійної Ради ОБСЄ, яке відбудеться 20 березня ц.р. Передбачається, що керівник зовнішньополітичного відомства виступить з промовою щодо поточної ситуації в нашій державі.

***

18 березня Діючий голова ОБСЄ, Міністр закордонних справ Швейцарії Дідьє Буркгальтер виступив із заявою, в якій охарактеризував останні дії Росії відносно Криму «порушенням фундаментальних зобов’язань в рамках ОБСЄ» та назвав їх «не сумісними з міжнародним правом». Він зазначив, що такі односторонні дії суперечать Гельсінському Заключному Акту. Діючий голова ОБСЄ підкреслив, що жодна з держав-учасниць ОБСЄ не повинна зміцнювати свою безпеку за рахунок безпеки інших держав.

Дідьє Буркхальтер зазначив також, що Швейцарське головування продовжуватиме докладати усіх необхідних зусиль для врегулювання ситуації.

Україна - ООН

19 березня 2014 р. заплановано проведення екстреного відкритого засідання Ради Безпеки ООН з метою розгляду ситуації довкола анексії Російською Федерацією Автономної Республіки Крим (Україна).

За наявною інформацією, у ході засідання перед членами РБ ООН з брифінгами виступлять Перший заступник Генсекретаря ООН Ян Еліассон та Помічник Генсекретаря ООН з питань прав людини Іван Шимонович, обидва з яких за дорученням Бан Кі-муна нещодавно відвідували Україну.

У засіданні планується участь делегації України.     

***

21-22 березня 2014 р. відбудеться робочий візит Генерального секретаря ООН Бан Кі-муна в Україну. Опрацьовується проведення зустрічей Генсекретаря ООН з в.о. Президента України, Головою Верховної Ради України Олександром Турчиновим та Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком.

Основна увага в ході візиту Бан Кі-муна буде приділена врегулюванню ситуації довкола військової агресії та анексії Російською Федерацією Автономної Республіки Крим.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux