Економіка та бізнес-клімат Італії
Опубліковано 11 листопада 2024 року о 12:00

Економіка та бізнес-клімат Італії

(інформація станом на листопад 2024)

Італія – розвинена країна з сучасною високотехнологічною промисловістю та міцним розгалуженим сектором малих і середніх підприємств переважно сімейного типу. Держава є членом провідних світових та регіональних організацій і об’єднань, зокрема ООН, G7, G20, ОЕСР, ЄС, ЦЄІ та інших.

Відповідно до офіційних даних, за підсумками 2023 року ВВП Італії збільшився порівняно з попереднім роком на 0,9% та склав 2 254,851 млрд дол.США, державний борг скоротився до 139% та становив 2,801 трлн дол.США.

Згідно з даними статистичних звітів МЗС Італії, у 2023 році загальний обсяг її зовнішньої торгівлі сягнув 1 218,036 млрд євро (-5,3% у порівнянні з аналогічним періодом 2022 року). Експорт склав 626,204 млрд євро (аналогічний до попереднього періоду), а імпорт становив 591,831 млрд євро (зменшився на 10,4%). Сальдо торгового балансу +68,427 млрд євро.

За підсумками 2023 року, Італія посідала 11-те місце в світовому рейтингу експортерів та 6-те в світовому рейтингу імпортерів. При цьому найбільше експортувала до Німеччини, США, Франції, Іспанії, Швейцарії; імпортувала з Німеччини, Китаю, Франції, Нідерландів, Іспанії.

Італія є 8-ю за величиною економікою світу та 4-ю в Європі. З населенням у 59 мільйонів і ВВП на душу населення 38 373 дол.США. внутрішній ринок пропонує багато можливостей.

Розташована в центрі Середземного моря з 40 великими портами та 42 аеропортами, Італія є стратегічними воротами до 500 мільйонів споживачів у всьому ЄС та до 270 мільйонів у Північній Африці і на Близькому Сході, є головною магістраллю, що з’єднує Південну Європу з Центральною та Східною Європою.

Завдяки міцній інтеграції в ланцюжок створення вартості ЄС Італія є другою за величиною виробничою економікою в Європі, 5-ю за величиною в світі та 10-м за величиною експортером у світі, зберігаючи 2,9% світової частки ринку.

В Італії розташовано понад 18 000 підприємств машинобудівного сектору, що займає перше місце серед європейських країн. Італійська промисловість також посідає провідне місце в Європі за доданою вартістю, робочою силою та експортною вартістю.

Італія має також розгалужену мережу малих і середніх підприємств і виробничих кластерів по всій країні, здатних постачати високоякісні проміжні продукти, спеціально розроблені для задоволення потреб клієнтів у широкому спектрі секторів (промислове обладнання, метали, хімікати, пластмаси, паперова, керамічна, текстильна, морська промисловість тощо).

Дослідження та інновації широко інтегровані в промислові процеси з давньою традицією передового досвіду в багатьох галузях (наприклад, робототехніка, нейронауки, високотехнологічні археологічні методи). Італійські дослідники, визнані на міжнародному рівні, активно беруть участь та очолюють європейські мережі досліджень і розробок, такі як фізична лабораторія CERN, і дослідницькі інфраструктури найвищого рівня, що становлять міжнародний інтерес у таких секторах, як аерокосмічна галузь, системна біологія, спостереження Землі, нанобіотехнології, морські дослідження тощо. Італія має 8 державно-приватних національних центів, які сприяють впровадженню розумних технологій.

Італійські міста переповнені стародавніми пам’ятниками, які в поєднанні зі всесвітньо відомим мистецтвом, культурою, музикою, їжею та якісними товарами сприяють високому рівню життя. Станом на кінець 2021 року Італія посідає 1-ше місце в рейтингу всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, нараховуючи 58 об’єктів. Кількість іноземних туристів, що прибувають до Італії, становить понад 50 мільйонів щорічно, що робить Італію однією з найвідвідуваніших країн світі. Італія посідає 4 місце в рейтингу світових брендів (Nation Brand Index 2022), надихаючи пристрасть і інтерес до її спадщини та культури, туризму та товарів «Зроблено в Італії».

Останніми роками Італія консолідувала інтегровану систему фінансових стимулів і фіскальних пільг, додатково посилену Національним планом відновлення та стійкості, спрямованим на створення найкращого середовища для промислових інвестицій у традиційні та нові ланцюжки створення вартості, заохочення науково-дослідних розробок та сприяння зростанню інноваційних підприємств. Стимули включають податкові пільги та субсидії для інвестицій у капітальні товари, податкові пільги та патентні пільги для інвестицій у дослідження, розробки та дизайн, бонуси при працевлаштуванні для роботодавців, які наймають певні категорії людей або інвестують у Південну Італію.

Італія продовжує покращувати свої позиції в рейтингу Індексу довіри іноземних прямих інвестицій 2022, який готує Kearney Agency. У 2022 році Італія посіла 7 місце серед 25 найпривабливіших економік. Італійська економіка досягла вражаючого відновлення після пандемічного шоку, повернувшись майже до рівня виробництва до COVID-19 наприкінці 2021 року. У 2021 році приплив ПІІ до Італії знову став позитивним на рівні 16 мільярдів доларів США, і позитивна тенденція підтверджується на 2022 рік із надходженням на рівні 29,232 мільярда доларів. У 2021 році транскордонні злиття та поглинання в Італії перевищили 68 мільярдів доларів, а кількість угод досягла 47.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux