Візит української місії з енергетичних питань до Італії
27-31 січня в мм. Рим, Піза, Торіно працювала місія українських урядовців та експертів з енергетичних питань. До складу місії увійшли голова Держенергоефективності України С. Савчук, перший заступник голови Комітету з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки ВР України О. Домбровський, директор ДП «Енергоринок» Ю. Гнатюк, заступник голови НАК «Нафтогаз України» Ю. Колупайло, керівництво і експерти Національної комісії з регулювання енергетики та КП «КиївЕСКО».
У Римі члени української делегації провели робочі зустрічі з представниками Міністерства економічного розвитку (MISE), Агентства сприяння зовнішньої торгівлі (ICE) та Державного підприємства управління енергетичними послугами Італії (GSE). Українським фахівцям була надана можливість ознайомитися з роботою GSE, низки італійських підприємств енергетичної галузі Риму, Торіно і Пізи.
В ході роботи місії її учасники вивчили провідний досвід італійських державних установ та агенцій, компаній та профільних асоціацій у сфері альтернативної енергетики, зокрема, з підвищення енергоефективності, енергозбереження промислового виробництва, комунального господарства та житлового будівництва.
Українські фахівці також вивчили можливості застосування в нашій країні провідних італійських технологій та розробок у секторі виробництва електроенергії з альтернативних джерел, зокрема, енергії сонця, вітру, біомаси та геотермальних джерел, а також організації ринку купівлі і продажу такої енергії.
Українська місія проходила за спільної організації Міністерства економічного розвитку Італії (MISE), Агенції розвитку торгівлі Італії (ICE) та Посольства України в Італії в рамках ініційованого у 2014 р. українсько-італійського співробітництва в енергетичній сфері. На виконання своїх зобов’язань перед партнерами по «G7» Італія надає технічну допомогу у впровадженні в Україні енергоефективних та енергозберігаючих технологій, диверсифікації джерел енергоресурсів та шляхів транспортування енергії, в тому числі, у житлово-комунальному секторі.
Результати роботи місії будуть використані для реалізації в нашій країні низки спільних українсько-італійських ініціатив та проектів, в тому числі, із залученням європейського фінансування, направлених на розвиток національної енергетичної системи, адаптацію українського законодавства до європейських норм та впровадження сучасних технологій в галузі енергетики.
Одним із найбільш перспективних напрямків співробітництва за результатами роботи місії є взаємодія по лінії GSE-ДП «Енергоринок». Посольство України в Італії опрацьовує питання залучення технічної допомоги італійських експертів для ДП «Енергоринок» в рамках європейської програми «TAIEX», а також для реалізації положень Закону України від 24.10.2013 №663 «Про засади функціонування ринку електричної енергії України». Іншим перспективним напрямком співробітництва, яке за результатами роботи місії вже активно розвивається, є взаємодія по лінії комунальних підприємств України та Італійської асоціації з питань енергоефективності «ФЕДЕРЕСКО». Зокрема, у тісній співпраці з італійськими партнерами КП «КиївЕСКО» вже розпочало реалізацію низки пілотних проектів із підвищення енергоефективності будівель у комунальній власності Києва. Посольство України в Італії наразі опрацьовує можливості поширення такої практики на інші регіони та міста України. В пріоритетному порядку опрацьовуються питання залучення в Україну італійських промислових технологій у сфері геотермальної енергетики та виробництва енергії з біомаси, а також можливості реалізації спільних проектів у цих сферах, в тому числі, за участю НАК «Нафтогаз України».