Аналітична стаття Посла України в Італії Євгена Перелигіна щодо енерегтичних питань
Опубліковано 30 квітня 2014 року о 16:38

Напередодні саміту G-7 з енергетичних питань, що пройде у Римі 5-6 травня ц.р., в італійських ЗМІ було опубліковано аналітичну статтю Посла України в Італії Євгена Перелигіна під заголовком «Газовий шантаж Європи». Саття присвячена поточній ситуації навколо забезпечення поставок російського газу до Європи через територію України.

Газовий шантаж Європи

Напередодні засідання міністрів енергетики країн G7 в італійській столиці російський президент Володимир Путін розіслав лідерам країн ЄС відкритий лист, в якому відверто попередив про загрозу припинення поставок російського газу в Європу через ситуацію в Україні.

Ліричний характер документа, наявність у ньому сумнівних аргументів та неприхованої брехні , а також його опублікування російськими ЗМІ свідчить про те, що лист орієнтований скоріш за все на масового читача, ніж на політиків, які володіють достовірною інформацією про ситуацію в Україні, в т. ч. проблематику транзиту російського газу до Європи через територію України.

У цьому зв'язку, хотілося б ознайомити читача з ключовими аспектами поточної ситуації, яка склалася із забезпеченням поставок російського газу до Європи через територію України.

У зазначеному зверненні Росія, по суті, пред'явила Європі ультиматум: або ЄС приєднується до обговорення газових проблем України, або взимку всі будуть мерзнути.

Прямий зв'язок між агресією РФ проти України і черговою газовою війною, оголошеною російським Газпромом не тільки Україні, а й Європі (в тому числі за її підтримку позиції України), більш ніж очевидний.

Незаконно анексувавши територію Криму, Москва приступила до другої фази агресії в Східних регіонах України. Масове залучення російських сил спецпризначення на територію України під виглядом «зелених чоловічків» для розпалювання сепаратистських настроїв, вчинення актів терору щодо мирного населення Донбасу і зриву запланованих на 25 травня виборів Президента України стали реальністю імплементації російської стратегії щодо України.

Відкриття Росією «газового фронту» направлене на реалізацію завдання-максимум як відносно України, так і Європи. Мова йде про використання «газового шантажу» для нав'язування Україні федералізації, закріплення її нейтрального статусу і введення російської мови як другої державної. Чергова спроба дискредитації України як ключового транзитера російського газу до Європи покликана, відповідно до логіки російських еліт, сприяти досягненню поступок з боку Брюсселя щодо будівництва «Південного потоку», що суперечить положенням 3-го «Енергетичного пакету» ЄС.

Досвід останніх років  показує, що ЄС, навпаки, починає вимагати зниження енергетичної залежності, шукати альтернативні джерела енергії, посилювати політику ЄС у сфері енергетики. До цього сценарію Кремль також готовий, якщо загроза не спрацює, Росія має намір банально «вмити руки»: газ Європі продається? Продається. Не надходить? Запитайте Київ (а він вже зарекомендував себе у 2009 році відповідним чином). Так що розбирайтеся між собою і не кажіть, що ми, росіяни, Європу заздалегідь не попереджали.

Для підвищення ціни газу для України до 500 дол.США за тис.куб.м. Росія задіяла такі сумнівні інструменти як денонсацію в односторонньому порядку угод, що регламентують перебування Чорноморського флоту РФ на території України, а також скасування звільнення від вивізного мита на газ, що експортується в Україну.

 Такі дії Росії ще раз свідчать про те, що ціна газу для України є не економічно обґрунтованою, а виключно політично мотивованою.

Що ж до погашення існуючої на сьогодні заборгованості перед Газпромом, то останнім часом Україна неодноразово пропонувала задіяти різні механізми вирішення цієї проблеми, включаючи розгляд цього питання в міжнародному арбітражі. Не зайвим також буде відзначити, що втрати України від окупації Росією Криму тільки у сфері нафтогазовидобування оцінюються в обсязі близько 400 млрд.дол.США - збиток, пов'язаний з привласненням Росією результатів діяльності української компанії «Чорноморнафтогаз», а також розвіданих запасів газу на українському шельфі Чорного та Азовського морів.

В існуючих умовах Україна має намір вимагати підписання нових договорів з Газпромом, що включають встановлення економічно обґрунтованої ціни на російський газ, а також підтвердити свої зобов'язання з оплати існуючих боргів і своєчасних розрахунків в майбутньому. Ринкова ціна також дозволить гарантувати безперебійний транзит природного газу через територію України.

Україна в черговий раз пропонує перенести точку прийому російського природного газу газовими компаніями ЄС з західного на східний кордон своєї території, щоб уникнути будь-яких провокацій з російського боку про нібито несанкціонований відбір Україною газу, призначеного для Європи. Україна виступає за спільну з ЄС і США експлуатацію ГТС України в прийнятній для сторін формі. Україна пропонує газовим компаніям країн ЄС використання українських підземних газових сховищ. Залишається сподіватися , що ці та інші питання забезпечення енергетичної безпеки Євросоюзу стануть предметом детального обговорення в ході запланованої на початок травня зустрічі міністрів енергетики G7 в Римі.

 

http://www.mister-x.it/notizie/4898303/il-ricatto-gas-alleuropa-lettera-aperta-dellambasciatore-ducraina-in-italia-yevhen-perelygin/

,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux